O NAS
Szkoła Tańca Współczesnego to miejsce stworzone z pasji do tańca, edukacji i prowadzone z nieustającym entuzjazmem, dobrą energią i miłością. To otwarte na wszystkich miejsce, pozwalające doświadczyć bogactwa tańca, ruchu, harmonii płynącej z możliwości świadomego obcowania z ciałem, głębszego poznania samego siebie, swojej niepowtarzalności. To przestrzeń poznania, komunikacji, odkrywania, budowania, akceptowania.
STW w Poznaniu to taniec, teatr, improwizacja, sztuki wizualne. To ponad 100 godz. zajęć/mieś, bogaty grafik, autorskie programy, profesjonalna kadra, spektakle, warsztaty, projekty. Wspaniała atmosfera, dobra energia i indywidualne podejście do każdego ucznia. Do miejsce otwarte dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tańcu, ruchu.
Szkoła Tańca Współczesnego w Poznaniu działa od 2011 roku. Zajęcia prowadzone są wyłącznie przez zawodowych tancerzy, choreografów i pedagogów, z dużym doświadczeniem bycia na scenie. Oferta naszych zajęć skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych nauką tańca współczesnego (od 14 roku życia).
Nasza praca przebiega w zamkniętych grupach o pięciu różnych poziomie zaawansowania – od początkującego do zaawansowanego i master class. Od dwóch lat realizujemy także nasz autorski pomysł – zajęcia dla „bardzo dorosłych” czyli taniec współczesny dla tych z nas, którzy swoje 18 urodziny mieli jakiś czas temu.
Kadra w swojej pracy wykorzystuje różne techniki tańca współczesnego m.in. polską technikę tańca Jacka Łumińskiego, klasyczne techniki tańca współczesnego (M. Graham, J.Limon) techniki release, physicall dance, balet klasycznego, improwizację, oraz techniki wspierające: mobilność & stretching, warsztaty z fizjoterapeutą, wykłady z historii tańca. Organizujemy dodatkowe warsztaty tańca współczesnego, w ramach których zajęcia prowadzili: Natalia Iwaniec, Maciej Kuźmiński, Janusz Orlik, Agnieszka Noster, Palle Dyrvall, Leszek Bzdyl, Anna Krysiak, Melissa Monteros oraz wielu innych.
Zapraszamy do odkrycia naszego STWorzonego świata.
KADRA
JOLANTA KAZIMIEROWICZ
Jolanta Kazimierowicz to niekwestionowana królowa spokoju i czaru osobistego, utalentowana nie tylko tanecznie, ale i muzycznie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku rytmika oraz studentką Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. W 2013 roku została nauczycielką i choreografką w Szkole Tańca Współczesnego w Poznaniu. Tańczyła w spektaklach Natalii Draganik-Franke („Body Collective”, „Body. Short stories”, „Freak Company”, „Collage”),
Natalii Iwaniec („The Link”), Anny Marii Krysiak („Siksika – Real people”), Macieja Kuźmińskiego („Un-becoming”) i Andrzeja Adamczaka („Body and soul”). Poza tańcem współczesnym od kilku lat rozwija się tanecznie także w stylu high heels. Obecnie szkoli się również w pilatesie klasycznym pod okiem Adriana Radwańskiego i Patryka Nowaka.
Na swoich zajęciach z technik contemporary skupia się w dużej mierze na pracy w podłodze, muzykalności, dynamice ruchu i przestrzenności w tańcu. Stawia na autentyczność i radość zarówno w ruchu, jak i w życiu Zapisać się na jej zajęcia możesz wypelniając nasz krótki formularz zgłoszeniowy
ANNA SZKLAREK
Panie i Panowie, przed Wami Tańcząca z Uśmiechem, czyli Anna Szklarek ! W STW prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego oraz genialne warsztaty akrobatyczne, dla osób w każdym wieku i o każdym stopniu rozciągnięcia.
Gwarantujemy, że z jej zajęć wyjdziecie zmęczeni, ale zachwyceni. Potrafi z łagodnym uśmiechem odnaleźć w Waszych ciałach możliwości, o jakich nawet nie wiecie.
Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy o profilu akrobatyka sportowa oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Od 2007 roku jest związana z poznańską Szkołą Tańca Współczesnego (STW). Występowała we wszystkich spektaklach STW w choreogriafi Natalii Draganik-Franke, takich jak: „Prowincje” (2011), „Body Collective” (2013), „Body. Short Stories” (2015), „Freak Company” (2016) oraz „Collage” (2018). W 2013 roku zagrała na deskach Teatru Polskiego w spektaklu dyplomowym absolwentki wydziału pedagogiki tańca i choreografii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pt. „Międzyprzestrzenie”.
Jej praca artystyczna w ostatnich latach zaowocowała współpracą z uznanymi polskimi choreografami, takimi jak Natalia Iwaniec („The Link”, 2016), Maciej Kuźmiński („Unbecoming”, 2017) oraz Anna Krysiak („SIKSIKA – REAL PEOPLE”, 2018). W 2017 roku miała miejsce premiera autorskiego spektaklu w choreografii Anny Szklarek i Jolanty Kazimierowicz pt. „Miło było Cię poznać” w ramach rezydencji STW. Miniony sezon zakończył się premierą spektaklu „Przesilenie” w choreografii Anny Szklarek i wykonaniu studentów STW (14.06.2024).
Od 2011 roku jest pedagogiem tańca współczesnego oraz tańca fizycznego w Szkole Tańca Współczesnego w Poznaniu. W ramach działań edukacyjnych prowadzi również warsztaty z akrobatyki dla dzieci i dorosłych.
NATALIA DRAGANIK FRANKE
Zawodowa tancerka i choreografka, jedna z nielicznych w Polsce dyplomowanych nauczycielek tańca współczesnego.
Natalia jest absolwentką Szkoły Baletowej w Łodzi, ukończyła też studia podyplomowe na Akademii Muzycznej w Krakowie (fortepian). Studiowała w amsterdamskiej Hogeschool voor de Kunsten. Była stypendystką międzynarodowych fundacji (m.in. Pro Helvetia, Fundacji Rudolfa Nurejeva,) i uczestniczką wielu programów tanecznych i szkoleniowych. Była także prezeską stowarzyszenia „Towarzystwo Gimnastyczne” oraz koordynatorką programu Stary Browar Nowy Taniec. Jako tancerka brała udział w projektach Williego Dornera, Davida Zambrano, Chrysy Parkinson, Inakiego Azpillagi, Janet Panetta. Wystąpiła także w spektaklu Nigela Charnocka pt. „Happy”. W 2009 roku zrealizowała swój pierwszy spektakl solowy pt. „Manifest”. Pracowała również jako choreografka w teatrach dramatycznych (Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Horzycy w Toruniu, Opera Poznańska).
W 2010 roku stworzyła wyjątkowe miejsce na tanecznej mapie Poznania: Szkołę Tańca Współczesnego. Z zespołem STW stworzyła kilkanaście spektakli, wystawianych na poznańskich scenach teatralnych i festiwalowych. Absolwenci STW zasilają obecnie szeregi wielu europejskich teatrów i kolektywów, pracują jako kuratorzy taneczni, pedagodzy i tancerze.
Natalia poprowadzi w tym roku zajęcia z tańca fizycznego, contemporary, a także zajęcia, które w slangu STW określamy jako „krew, pot i łzy”, czyli technikę tańca i zajęcia z mobilności i strechingu.
PATRYK JARCZOK
Patryk jest absolwentem kierunku Taniec na WSUS w Poznaniu oraz Institute of Dance Arts w Austrii. Był stypendystą w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main na wydziale tańca, stażystą w Staatstheater Kassel Johannes Wieland Company.
Współpracował z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła, obecnie jest tancerzem w Polskim Teatrze Tańca. Wrażliwość artystyczną rozwijał współpracując m.in. z Cameron McMillan, Davidem Zambrano, Wim Vandekeybus, Martinem Durovem & Lają Field, Maciejem Kuźmińskim, Yoshiko Waki, Iwoną Pasińską, Johannesem Wielandem, Edittą Braun, Marą Ziółek. Prowadzi międzynarodowe warsztaty ruchowe pt. „Znajdź w sobie PRZESTRZEŃ”.
Czego możecie się spodziewać na zajęciach masterclass? Punktem wyjścia będzie ciało i jego przestrzeń – wnętrze oraz peryferie. Eksplorując język poruszania się, zanurzycie się w głąb układu nerwowego, pobudzicie powięzi oraz zniwelujecie bariery w swobodnym przepływie energii i ruchu. Poszukacie niekonwencjonalnych rozwiązań w ciele. Dzięki zadaniom z zakresu improwizacji wyjdziecie ze strefy komfortu i z dobrze znanego stylu poruszania się. Pobudzicie pokłady zwierzęcej energii, która drzemie w ciele. Wzmocnicie świadomość obserwacji siebie oraz przestrzeni, rozwiniecie umiejętność pracy w grupie, jednocześnie mocno pracując na indywidualności.
Finałem projektu będzie krótki pokaz otwarty dla widowni.
DANIEL MICHNA
Artysta, choreograf, tancerz, członek Związku Artystów Scen Polskich. Od 2019 związany z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu jako tancerz/artysta. Wraz z zespołem Polskiego Teatru Tańca występował na wielu scenach w Polsce raz za granicą.
Organizator wydarzeń artystycznych, coachingów, warsztatów i festiwali tanecznych w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej z tytułem Licencjonowanego Choreografa w Łodzi. Ukończył również studium pedagogiczne, co daje mu możliwość prowadzenia zajęć w placówkach oświatowych. Swojego rzemiosła uczył się u najwybitniejszych postaci tańca współczesnego , współpracował z takimi artystami jak : Jacek Owczarek, Witold Jurewicz, Maciej Kuźmiński, Iwona Pasińska, Yoshiko Waki, Jacek Przybyłowicz, Marta Ziółek, Jo Strømgren, Iwona Olszowska,Jasmin Vardimon, Rosanna Gamson, Rakesh Sukesh, Alleyne Dance Company.
Poza teatrem brał udział w wielu projektach organizowanych przez polskich oraz zagranicznych choreografów. Specjalista od techniki floorwork, miękkich akrobacji i innych niesamowitych rozwiązań ruchowcyh
PATRYK GORZKIEWICZ
Tancerz, choreograf freelancer.
Swoją drogę taneczną rozpoczął w 2007 roku. Zajmuje się szeroko pojętym tańcem współczesnym, improwizacją w tańcu oraz tańcem ulicznym Hip-Hop, w którym stawiał swoje pierwsze kroki. Korzysta z techniki i wiedzy danej przez każdą z tych dziedzin, co daje mu pole możliwości w kreowaniu własnego języka ruchowego i objawia się w jego twórczości.
Aktywny tancerz współpracujący z choreografami i reżyserami polskiej sceny teatralno-tanecznej. Jako niezależny twórca zrealizował spektakle tj.: „Sport”, „Connected/Disconnected”, „Osiedlowy dowód słuszności”, „A bunch of crap”, „To-Do List”, „Ściana-biała-papier-las” oraz współtworzył choreografie do spektakli „Panic” i „Craving.” (współtwórca: Michał Strugarek), „Show” (współtwórcy: Paweł Malicki i Daniel Michna).
Absolwent kierunku Taniec w kulturze Fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu ze specjalizacją Tancerz choreoterapeuta, a obecnie także wykładowca na tym kierunku.
LENA SKRZYPCZAK
Oszałamiający debiut w STW, kobieta-petarda i jak sama o sobie mówi – movement freak Lena Skrzypczak!
Lena zajmuje się tańcem współczesnym, a zwłaszcza techniką pracy z podłogą. I właśnie floorworku będzie uczyć w tym sezonie w STW. Tancerka i artystka mieszkającą w Poznaniu. Zajmuję się tańcem współczesnym, teatrem tańca, oraz własną praktyką ruchową. Pierwszą edukację taneczną zapewniła jej prywatna szkoła baletowa. Od 2020 roku jest natomiast związana ze Szkołą Tańca Współczesnego w Poznaniu, gdzie jest częścią grupy projektowej i prowadzi również zajęcia. Wraz z STW miała okazję wystąpić w spektaklach „Ile waży czerń” Wojciecha Furmanna, „Inner Voice” Natalii Draganik-Franke, „Kiedyś we śnie” Patryka Jarczoka oraz „Body&soul” Andrzeja Adamczaka. Od ponad dwóch lat należy też do Stowarzyszenia Artystycznego Po:ruszeni w Warszawie. W ramach uczestnictwa w zespole miała okazję wystąpić w dwóch międzynarodowych projektach- „S.O.S Save Our Souls” wraz z litwińskim teatrem tańca LowAir oraz „The rythm of nature” we współpracy ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii i Austrii, a także w spektaklach „Judas” i „Ogród rozkoszy”. Brała udział w projekcie site-specific „Miss Liberty” w choreografii Gosi Mielech.
W ramach solowych działań na przestrzeni ostatnich miesięcy miała okazję zaprezentować swoje solo „People dressed in flowers” dwukrotnie w Warszawie oraz podczas festiwalu Sfera Ruchu Toruń. Na codzień studiuje taniec w kulturze fizycznej na poznańskim AWF-ie, prowadzi cykliczne warsztaty z techniki floorwork i soft acrobatics.
ADA STEINKE
Ada rozpoczęła swoją przygodę z pilatesem na studiach magisterskich na Akademii Muzycznej w Łodzi, dzięki Grecie Polańskiej-Moidini. Obecnie Ada prowadzi na tej uczelni zajęcia na kierunku choreografia i techniki tańca oraz somatyka w tańcu i terapii.
W latach 2018/19 roku brała udział w programie artystycznym w Budapest Dance Theatre w Budapeszcie. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu o specjalizacji tancerz-choreoterapeuta. Przez lata studiów była związana z naszą szkołą, uczestniczyła także w wielu warsztatach w Polsce i zagranicą.
Obecnie prowadzi treningi personalne i grupowe pilatesu oraz cały czas szkoli się w tej metodzie, aktualnie pod okiem Weroniki Ratkowskiej, Adriana Rzetelskiego i Patryka Nowaka.
Zapraszamy Was serdecznie na zajęcia Ady, na których nie tylko popracujecie nad swoimi zakresami i kondycją, ale także zrozumiecie relacje z własnym ciałem.
AGATA RUTKOWSKA
Nowy semestr i nowe zajęcia: Panie i Panowie, przed Wami Taneczny SOR z Agatą Rutkowską!
Agata Rutkowska jest fizjoterapeutką, nauczycielem metody Pilates, a także tancerką z ogromnym doświadczeniem, mimo młodego wieku. Ukończyla poznański AWF na wydziale fizjoterapii, na co dzień pracuje w szpitalu jako terapeuta, nieustannie się szkoli, aby podnosić swoje kwalifikacje.
Jeśli jest jakiekolwiek słabe miejsce w Twoim ciele – Agata niczym detektyw Rutkowski je namierzy i bezlitośnie się z nim rozprawi. Jeśli czujesz, że brak Ci zakresu, że rozciąganie przynosi odwrotny skutek, jeśli już naprawdę nie wiesz, jak wzmocnić swój core, jak bez dygotu mięśni utrzymać proste nogi w powietrzu, jeśli buty wiążesz na siedząco, a polecenie „całe dłonie na podłodze” jest związane z ugięciem kolan – to zajęcia dla Ciebie!
Agata jest tancerką, więc wie, czego potrzebujesz. Jest też fizjoterapeutką, więc wie także, jak pracować, aby niczego nie popsuć. Jest również super kobietą, więc mocy ma pod dostatkiem. Uśmiechu, cierpliwości i spokoju też
Prowadzone zajęcia i techniki:
Taniec współczesny/contemporary
Contemporary to mocna technika, wszechstronność, swoboda interpretacji, myśli, idei. Z jednej strony zaprzeczenie tańca klasycznego, z drugiej – sam wygenerował bardzo mocne, zdefiniowane systemy ruchowe. Najważniejsze z nich, z których także my czerpiemy to technika Graham, Limona, release, polska technika tańca współczesnego. Taniec współczesny czerpie z wielu źródeł, stylów i technik, jednak unika generalizacji i unifikacji. Polega na tancerzu i jego inteligencji, a także dobrej relacji z podłogą. Wymaga (i uczy) bardzo dużej świadomości ciała, myślenia, intuicji ruchowej.
Jest bardziej nakierowany na proces, niż efekt. W opinii potocznej: „tarzanie się”. Dla nas to tarzanie oznacza powrót do ruchu autentycznego, swobodnego, współpracującego z grawitacją, pełnego flow.
Taniec współczesny & soft acrobatics
Czas przełamać swoje lęki przed staniem na rękach, robienie mostków i przewrotami. Wszystko jest możliwe na naszych wspaniałych zajęciach Contemporary & soft acrobatics.
Co to za technika? To taniec współczesny, dodatkowo wzbogacony elementami zaczerpniętymi z akrobatyki i gimnastyki. Stanie na rękach, przejścia przez bark, stanie na głowie, przerzuty, fiflaki, a do tego cały świat tańca współczesnego. Tego wszystkiego możecie się nauczyć w tym sezonie na zajęciach prowadzonych w naszej szkole.
STW w Poznaniu to taniec, teatr, improwizacja, sztuki wizualne. To ponad 100 godz. zajęć/mieś, bogaty grafik, autorskie programy, profesjonalna kadra, spektakle, warsztaty, projekty. Wspaniała atmosfera, dobra energia i indywidualne podejście do każdego ucznia. Do miejsce otwarte dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tańcu, ruchu.
Szkoła Tańca Współczesnego w Poznaniu działa od 2011 roku. Zajęcia prowadzone są wyłącznie przez zawodowych tancerzy, choreografów i pedagogów, z dużym doświadczeniem bycia na scenie. Oferta naszych zajęć skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych nauką tańca współczesnego (od 14 roku życia).
Technika
Technika tańca. Krew, pot, łzy i mnóstwo szczęścia. Nie tylko o tym jak, ale głównie po co, dlaczego, czym i kiedy. Zasady. Dużo zasad. Łamanie zasad. Teoria i praktyka w jednym. Z tematów przyziemnych: podnoszenie nóg, obroty, praca stóp, elastyczność, zakresy, rozciąganie. Nie należy się bać. Podstawy tańca klasycznego, barre au sol, rozciąganie, praca nad techniką (czyli prawidłowym wzorcem ruchowym) nóg i rąk, niskie pozycje, praca z ciężarem ciała. Słowem, wszystko co powinniście wiedzieć o tańcu.
Improwizacja i kompozycja / Improwizacja strukturyzowana
Rodzaj zajęć zakładający dużą dawkę wolności, samodzielności, ale i wyzwań. Improwizacja jest metodą pracy badawczej, gdzie nacisk nie jest kładziony na efekt, a na drogę, jaką przechodzi tancerz. Będziemy posługiwali się różnymi zadaniami, narzędziami, tematami. Będziemy poznawali swój przyzwyczajenia, pozbywali się obciążeń, leków, manier. Będziemy starali uwalniać się od presji bycia kreatywnym i nowatorskim, będziemy używali ruchu już istniejącego, a jednocześnie będziemy uważnie obserwować i analizować to, co powstaje. Zajęci dla tych, którzy chcą wyjść nieco poza oswojony teren.
Floorwork
Floorwork- czego tu nie ma… tarzanie, turlanie, ekwilibrystyka w parterze, relacja z podłogą, praca z ciężarem, centrum, momentum, flow, suspensem. oparciem. Sporo elementów wyglądających akrobatycznie, wręcz nierealnie. Mądrze uczy ciała, jak działać przez rozluźnienie, działać wykorzystując prawa fizyki. Dla każdego, kto ma ochotę wejść w świadomą i zobowiązująca relację z własnym ciałem i podłogą. AAA no tak pracy w górze nie ma. Ale skille wchodzą jak złoto.
Coaching project
W naszym grafiku znajdziecie zajęcia pod nazwą Coaching project. To określenie nieco bardziej zaawansowanego modelu pracy. Jest to artystyczny projekt realizowany ze stałą grupą tancerzy, pod wodzą doświadczonego choreografa, najczęściej z niecnym planem zrealizowania spektaklu tanecznego lub pokazu filmowego. Te zajęcia przebiegają nieco inaczej i wymagają doświadczenia tanecznego. Nie opierają się na uczeniu, czy przekazywaniu materiału, raczej na wspólnym procesie badawczym tzn research, w którego efekcie powstaje materiał ruchowy.
Trzeba zaufać, że prowadzący projekt wie, co robi! Zdecydowanie rzut na głęboką wodę, no ale no risk no fun, jak mówią starożytni. Ci, co byli i przeżyli, trwają w zachwycie i mówią, że WARTO
Taniec fizyczny – bliski krewny współczesnego, jednak tu fizyczność ruchu wychodzi na plan pierwszy. Czerpiący z instynktownych reakcji, z intuicji ruchowej, teatru, pantomimy. Pracujący z głosem, oddechem, ciężarem. Szukający prawdy, autentyczności i integralności w sposobie poruszania się system. Bez przerwy odwołujący się do osobistego doświadczenia tancerza. Do „as if”. Dla lubiących wychodzenie ze strefy komfortu. Boski. Łączy dwa najważniejsze w tańcu strony: powerful & fragile.
Taneczny SOR
Autorski projekt STW, realizowany we współpracy z doświadczoną tancerką i fizjoterapeutką. Zajęcia nakierowane na rozwiązywanie problemów, wzmocnienie ciała, zwiększenie zakresów, pracę z obciążeniem. Zawierać będzie elementy treningu obwodowego, pracę z ciężarem, ćwiczenia usprawniające, stabilizujące.
Mobility& streching
Zajęcia z mobilności i rozciągania prowadzone w STW są wsparciem tancerzy w jego pracy. Ciało potrzebuje prawidłowej mobilizacji, ale przede wszystkim regeneracji, wzmocnienia, uelastyczniania. To praca, która nigdy się nie kończy. Będziemy korzystali z wielu różnych technik pracy z ciałem: z elementów jogi, treningu funkcjonalnego, stabilizacji i nowoczesnego ujęcia strechingu. Będziemy używali kostek, taśm, gum, piłek, rolerów. Zapewniamy sprzęt niezbędny do ich realizacji